
Telefonos rendelések +36 1 260 7979
h.-p.: 9:00 - 18:00
Gyorskiszállítás Magyarországon
Budapest, Szegedi út 54A11 bolt: 1 Magyarországon, 1 a Cseh Köztársaságban, 4 Lengyelországban, 1 Bulgáriában, Lettországban, Olaszországban, Spanyolországban és Ukrajnában Iratkozzon fel most e-mail
a normálisnak megfelelően dolgozunk!
Iratkozzon fel most e-mail formátumú hírleveleinkre
Teleszkópok
Mikroszkópok
Kétszemes távcsövek
Levenhuk LabZZ optikai termékek gyermekeknek
Figyelőtávcsövek
Nagyítók
Kiegészítők
Meade
Időjárás állomások
Egyszemes távcsövek
Bresser Action kamerák
Bresser Junior
Bresser National Geographic
Oktató készletek
Oregon Scientific
Időjárás állomások
Éjjellátó eszközök
zoom-n-joy.hu » Hasznos információk » Cikkek és más hasznos anyagok mikroszkópokról » Hogyan működik a mikroszkóp objektívlencséjének rekesznyílása?
Hogyan működik a mikroszkóp objektívlencséjének rekesznyílása?
Az objektívlencse a mikroszkóp optikai rendszerének része, felnagyítja a képet. Amikor a használók kiegészítő objektívlencsét vásárolnak, általában annak nagyítási erejére figyelnek oda, mert az közvetlen hatással van az optikai eszköz nagyítására. Tartozékok beszerzésekor azonban érdemes még egy jellemzőt figyelembe venni, ez pedig a mikroszkóp objektívlencséjének numerikus rekeszértéke.
Ahhoz, hogy megtudhassa, mit jelent ez a paraméter, vessen egy pillantást az objektívlencse házára. Olyasminek kellene rajta lennie, hogy „100/1,25 oil 160/0,17”. A számokat a következőképpen kell értelmezni:
A számok modellről modellre változnak, de a sorrendjük ugyanaz marad. Először az objektívlencse nagyítási mértéke látható, majd egy dőlt vonalat követően a rekesznyílás mérete. Hangsúlyozzuk, hogy a numerikus rekeszértékről van szó (a nyílásszög értéke nincs feltüntetve). A numerikus rekeszérték és a nyílásszög értéke bonyolult matematikai képlettel számítható ki.
Mi a mikroszkóp (objektívlencse) numerikus rekeszértéke? Az érték megmutatja, hogy milyen képfelbontásra képes a mikroszkóp egy bizonyos objektívlencse használata során. Minél nagyobb a numerikus rekeszérték, annál kisebb részlet látható élesen a mikroszkóp segítségével. Vegyünk két objektívlencsét: 40/0,65 és 40/1,3. Mindkettő egyforma, 40x-es nagyításra képes, de a kép élesebb lesz, amennyiben az 1,3 rekesznyílású objektívlencsét használjuk. A mikrostruktúrák legfinomabb részleteit is képesek leszünk megfigyelni, és jobban láthatókká válnak a különbségek az egymáshoz közel elhelyezett minták között. Gyakorlatilag a 40/0,65-ös objektívlencse elmosódottabb képet hoz létre, mint a 40/1,3-as objektívlencse. Vegye figyelembe, hogy a numerikus rekeszérték kevésbé számít alacsonyabb nagyítási értéknél. Akkor érdemes figyelembe venni, ha 40x-es, vagy erősebb nagyítású objektívlencsét választ.
Az online áruházunkban a megbízható mikroszkópok széles választékát találja, amelyekkel pontosan és kényelmesen tanulmányozhatja a mikroszkóp tárgylemezeit. Fedezze fel a mikrovilágot minőségi optikai eszközökkel!
2018.júliusában
Zoom'n'Joy
Tilos az anyag bármilyen jellegű másolatának közzététele bármely információs médiumban és bármilyen formában. Ez cikk a zoom-n-joy.hu aktív hivatkozás feltüntetésével hivatkozható.
A gyártó fenntartja magának a jogot az árak, a termékkínálat és a műszaki paraméterek előzetes értesítés nélkül történő módosítására, vagy egyes termékek előzetes értesítés nélküli megszűntetésére.